Znajdź projekt niepowtarzalny

25 października 2010 – 17:01

Często rozglądając się po okolicy, zwracają naszą uwagę ciekawe, niebanalne domy jednorodzinne, przyglądamy się ich elewacji, zaglądamy do ogródka. Myślimy sobie, że też chcielibyśmy tak mieszkać. Podejmujemy decyzję: budujemy dom.

Wybierając projekty domów, zastanawiamy się, czy rzeczywiście chcemy mieć taki katalogowy dom, projekt powtarzalny. Może jednak warto iść bezpośrednio do architekta, przedłożyć mu swoje potrzeby i czekać, aż wykona projekt domu dokładnie takie, o jakich marzymy?

Musimy się liczyć z tym, że projekt indywidualny jest dużo droższy niż gotowe projekty domów jednorodzinnych, te mieszczą się w granicach od 1500-3000 zł. Wiadomo, za rozległe domy parterowe – wielopokojowe rezydencje, zapłacimy więcej, ale nawet z adaptacją cena projektu będzie niższa. W kolejnych artykułach dowiemy się jak zmienić wystrój salonu tak, aby nasz dom wyglądał klasycznie.

Znajdź projekt niepowtarzalny

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury nakłada bowiem na tzw. gotowe projekty obowiązek przystosowania do warunków zabudowy i warunków lokalnych działki. To jest tzw. adaptacja projektu. Zlecić ją możemy tylko uprawnionemu architektowi, który dostosuje otrzymaną dokumentację do wymogów gminy i działki, zmieni fundamenty i ich izolację tak, by stały się optymalnym rozwiązaniem na dany rodzaj gruntu, zmieni kąt nachylenia dachu, jeżeli z decyzji o warunkach zabudowy istnieje zapis o maksymalnych czy minimalnych nachyleniach itd.

Warto jednak pamiętać, że adaptacja projektu ma też swoją nieobowiązkową część, podczas której można tak zmienić powtarzalne projekty domów, by mieć pewność, że w sąsiedztwie raczej nie stanie taki sam dom jednorodzinny. Zmiany nie muszą być duże, zresztą nie zawsze na wielkie modyfikacje dostaniemy zgodę autora projektu, ale wystarczy zmienić np. wygląd elewacji, by nadać domkowi niepowtarzalny charakter.

Zmiany mogą dotyczyć również funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń, np. jeśli chcemy zrezygnować z dużej łazienki na poddaszu na rzecz dwóch czy trzech mniejszych obok sypialni lub jeśli chcemy zmienić rozmieszczenie czy powierzchnię okien.

Często można spotkać się z opinią, że indywidualny projekt domu wymagany jest w szczególności wtedy, kiedy mamy do czynienia z niestandardowymi wymiarami działki. Ale architekci zdają sobie sprawę z tego, jak powszechnym zjawiskiem, szczególnie w miastach, jest wąska działka, dlatego wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu projektują i takie domy, które można łatwo usytuować nawet na bardzo wąskim pasie terenu. Zwykle wtedy wybierane są domy piętrowe albo domy z poddaszem, w których powierzchnia użytkowa rozbudowywana jest ku górze, oszczędzając i tak skromne miejsce na działce.

Dzisiejsza oferta gotowych projektów jest tak duża, że nie istnieją działki budowlane, na które nie można znaleźć odpowiednich planów. Co ważne, wybieramy nie tylko pod względem powierzchni czy kubatury, ale również charakteru budynku. Jeżeli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych domów jednorodzinnych, nawiązujących w swej stylistyce do szlacheckich dworków, bardzo łatwo znajdziemy takie modele wśród propozycji pracowni. Jeżeli zaś podążamy za trendami architektonicznymi i bardziej interesują nas nowoczesne domy, to i takie można wybrać. Profesjonalna wyszukiwarka projektów domu pozwoli nam na określenie nie tylko wartości powierzchni użytkowej, ale również właśnie wyglądu i liczby pomieszczeń, typu zabudowy czy stylu architektonicznego. To zdecydowanie ułatwia nam podjęcie decyzji, jaki dom jednorodzinny chcemy budować.

Czasami potrzebujemy inspiracji, wskazówki. Mogą nimi być właśnie obejrzane w czasie przejażdżek stojące gospodarstwa, czy też bazy projektów. W takich projektach możemy podpatrzeć, kształt budynku czy wzory na ściane. Możemy porównać wizualizację, sprecyzować swoje potrzeby i znaleźć projekty domów, które na pewno będą jedyną taką realizacją w okolicy.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.