Projekt indywidualny czy projekt gotowy?

18 listopada 2010 – 23:01

Czeka Cię wkrótce budowa domu? Marzysz o domu, który w końcu spełni wszystkie oczekiwania Twoje i Twojej rodziny? Masz już działkę budowlaną i znasz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Najwyższa pora znaleźć odpowiedni projekt domu?

Właśnie taka kolejność jest najlepsza – najpierw trzeba znaleźć grunt, ewentualnie przeprowadzić wszystkie wymagane formalności, np. zmienić jego przeznaczenie na budowlane, gdy jest rolny. Następnie należy udać się do gminy i uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a gdy gmina go nie uchwaliła – to złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Dopiero, gdy otrzymamy decyzję, możemy wybierać projekty domów jednorodzinnych.

Warunki zabudowy niekiedy determinują wybór projektu: określają jego maksymalną powierzchnię, kąt nachylenia dachu, wysokość budynku. Określają czasem odległości od granicy działki sąsiedniej, inne niż te zgodne z obowiązującymi rozporządzeniami. Dlatego też dopiero znając warunki będziemy wiedzieć, jakie domy jednorodzinne będziemy mogli wybudować.

Jeśli chodzi o profesjonalne plany domów to mamy dwie opcje: projekt indywidualny albo gotowe projekty domów jednorodzinnych.

Projekt indywidualny czy projekt gotowy?

Opcja pierwsza to projekt domu przygotowany przez uprawnionego architekta albo biuro architektoniczne na nasze zamówienie. Projektant ustala nasze oczekiwania i potrzeby, zapoznaje się z przedłożonymi mu warunkami zabudowy, warunkami technicznymi przyłączy i rozpoczyna prace projektowe.

Umowa z architektem określi termin, w jakim prace powinny się zakończyć. Musimy się jednak liczyć z tym, że przygotowanie dokumentacji architektonicznej zajmie trochę czasu. Jeżeli nie spieszymy się z budową domu – możemy zaryzykować.

Wraz z projektem domu otrzymamy także projekt zagospodarowania działki. To zaleta indywidualnych projektów – architekt mając do dyspozycji wszystkie dokumenty przygotowuje projekt architektoniczno-budowlany, który może być praktycznie od razu składany do urzędu wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Projekt domu wykonywany na indywidualne zamówienie jest drogi. Projekty małych domów zaczynają się od 6000-8000 zł, większe domy są droższe. Wszelkie zmiany w projekcie są odpowiednio wyceniane, a co za tym idzie – termin zakończenia pracy się wydłuża.

Popularną alternatywą są gotowe projekty domów jednorodzinnych. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że inwestor od razu dostaje wymaganą dokumentację, a cena projektów gotowych jest oczywiście dużo niższa niż projektów indywidualnych i waha się w granicach od 1500 do 3500 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że projekty domów zostały stworzone na podstawie standardowych warunków gruntowych i warunków klimatycznych. Konieczne jest natomiast dostosowanie ich do warunków zabudowy jakie obejmują naszą działkę. Należy jeszcze przygotować osobno projekt zagospodarowania działki. Te wszystkie czynności przeprowadzi architekt adaptujący.

Adaptacja projektu jest obowiązkowa – wskazuje na nią rozporządzenie ministra infrastruktury. Tylko po niej gotowe projekty mogą stanowić projekt budowlany. Koszt podstawowej adaptacji czyli: przystosowanie do warunków zabudowy, warunków gruntu, modyfikacja fundamentów i ich izolacji wynosi ok. 1500 zł. Czyli za ok. 3000 mamy gotowy projekt budowlany gotowy do zatwierdzenia przez urząd. Na etapie adaptacji możemy zlecić też wykonanie innych zmian – rozmieszczenie ścianek działowych, okien, zmianę funkcji pomieszczeń. Za zgodą autora projektu możliwa jest również zmiana nawet technologii wykonania budynku. Oczywiście każda zmiana jest dodatkowo wyliczana, a jej kwota zależy od trudności prac. Jednak gotowe projekty domów jednorodzinnych stanowią ofertę wielu tysięcy pozycji, więc naprawdę można wybrać projekt domu idealnie dopasowany do naszych oczekiwań.

To od inwestora zależy wybór opcji. Biorąc pod uwagę fakt, że bez względu na typ budynku, koszt budowy domu i tak pochłonie mnóstwo pieniędzy, może warto przemyśleć oszczędności chociażby na tym pierwszym etapie. Tym bardziej, że projekty domów gotowych są wykonywane przez renomowane biura architektoniczne, więc można mieć pewność, że są sporządzone zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, a do budowy przewidziane są nowoczesne technologie i wysokiej jakości materiały budowlane.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.