Okna w domach jednorodzinnych

19 października 2010 – 22:06

Pamiętamy te okna drewniane w starych blokach, które zimą otulało się uszczelkami z gąbki, wciskało watę czy nawet układało misternie… szaliki na parapecie, które miały chronić przed wiatrem i zimnem. Tak montowana była niegdyś stolarka okienna, a drewno użyte do wyrobu ram okiennych przez złą jakość rozchodziło się, kruszyło i pękało. Nawet zajmując się aranżacją małych wnętrz można ciekawie wykorzystać takie okno.

Na szczęście te czasy, te technologie i te materiały słusznie minęły. Niezależnie, domy jednorodzinne czy domy wielorodzinne charakteryzują się nie tylko dobrymi jakościowo oknami, ale również fachowcy dokładają wszelkich starań, by okna były dobrze osadzone i odpowiednio zaizolowane.

Okna drewniane, po latach niesławy, wracają do domów w wielkim stylu. Są piękne, trwałe, mają różne barwy i są odporne na czynniki atmosferyczne. Ale i okna plastikowe w niczym im nie ustępują.

(Okna w domach jednorodzinnych)

Okna w projekcie domu

Projekty domów, które w swej gotowej ofercie mają renomowane biura architektoniczne, zawierają takie rozmieszczenie okien, by było ono zgodne z obowiązującymi przepisami. A mówią one wyraźnie, że w pomieszczeniach, w których stale się przebywa, powierzchnia okien musi stanowić 1/8 powierzchni podłogi, natomiast w pozostałych pomieszczeniach, tych rzadziej uczęszczanych – 1/12.

Adaptacja projektu w swej nieobowiązkowej części, czyli tej, którą zleca inwestor według swoich potrzeb, często ma za zadanie właśnie modyfikację otworów okiennych. Zanim jednak architekt adaptujący tego dokona, musi przeliczyć każdorazowo powierzchnię, by odpowiadała ona uwarunkowaniom prawnym.

Powierzchnia okien w domach jest różna. Standardowe okna prostokątne stanowią większość, ale np. projekty domów energooszczędnych zawierają całe przeszklone ściany. Ważne jest jednak, by duże okna były zamieszczone tylko na południowej stronie budynku, skąd dochodzi największa ilość słońca w ciągu dnia, która może dodatkowo ogrzać znajdujące się za oknem pomieszczenie. Przez dużą powierzchnię okna najłatwiej o straty ciepła, więc pomieszczenia skierowane na wschód czy północ, powinny mieć najmniejsze otwory, by ciepło nie miało szansy na przedostanie się na zewnątrz. Zatem tylko południowa strona „rehabilituje” zaplanowane przeszklenia, które bardzo często mają nowoczesne domy ze względu na imponujący widok, jaki można przez to uzyskać.

Projekty domów, szczególnie te stylizowane na tradycyjne projekty dworków, stosują niebanalne rozwiązania w postaci wykuszy, lukarny czy specyficznego rodzaju lukarny – wolego oka. Owszem, takie elementy sprawiają, że dom jednorodzinny zyskuje na wyglądzie, stracić może jednak na oszczędnościach wynikających z budowy i późniejszego użytkowania. Te nietypowe okna bardzo trudno wybudować i ocieplić, zatem koszt budowy domu może być wyższy niż gdybyśmy zastosowali równie urokliwe okna dachowe, które na dodatek dają dużo więcej światła do pomieszczeń. Dlatego ich budowę warto ponownie rozważyć na etapie adaptacji i w miarę możliwości zastosować alternatywne a bardziej korzystne rozwiązania.

Jak wspomnieliśmy na początku, okna są już dobrej jakości i szanowani producenci okien nie pozwolą sobie na wydanie „bubla”. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że nasze okna są najcieplejsze, najlepiej tłumią hałas i są najszczelniejsze wybierzmy okna energooszczędne. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze okna nie dadzą nam oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będą solidnie zamontowane.

Okna energooszczędne charakteryzują się najniższym współczynnikiem przenikalności cieplnej, który dla całego okna nie powinien być większy niż Uw=1,3 W/m2K. To zapewni nam ciepło w zimie i komfort latem. Ale to, że szczelne okna nie wypuszczają ciepła wiąże się z tym, że utrudniona jest wymiana powietrza na świeże. Oczywiście bardzo istotna jest w pomieszczeniach wentylacja – projekty domów wentylację mechaniczną z rekuperatorem coraz częściej stosują , który odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz. Jednak wentylację można wesprzeć, stosując w oknach tzw. nawiewniki okienne, które umożliwiają ruch powietrza bez konieczności wietrzenia pomieszczeń i tracenia cennej energii.

Jak widzimy, wybór właściwych okien nie ogranicza się do decyzji czy wybrać okna drewniane czy okna plastikowe. Budowa domu wymaga od nas przemyślenia rozwiązań niemalże na każdym etapie. Warto wszystko konsultować z architektem i kierownikiem budowy.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.