Na kłopoty zaprawy – materiały specjalne

9 grudnia 2010 – 10:22

Zdarza się, że decydując na zamianę dotychczasowego mieszkania na własny dom jednorodzinny, kupujemy dosyć stary, ale o ciekawej architekturze, usytuowany w pięknym ogrodzie. Rezygnujemy z poszukiwań atrakcyjnej działki, długich formalności i wypraw do urzędów, odkładamy na bok projekty domów i stajemy się właścicielami okazałej, na pierwszy rzut oka, rezydencji.

Z bliska okazuje się jednak, że ogrodzenie domu jest w opłakanym stanie, ładna, kuta ręcznie brama wjazdowa niebezpiecznie się wychyla, a po nakruszonych schodach nieprzyjemnie jest chodzić. Jeżeli ekspert, inżynier – budowlaniec zapewni, że generalny remont nie będzie konieczny, że wystarczą jedynie solidne naprawy, to w krótkim czasie będziemy gościć przyjaciół „na pokojach”.

Rynek oferuje szereg produktów, które przychodzą z pomocą w takiej sytuacji.

Na kłopoty zaprawy - materiały specjalne

Do montażu wszelkich elementów budowlanych, które ze względu na ich przeznaczenie i bezpieczeństwo musi być szybki i trwały, należy używać specjalnych zapraw. Krótki czas wiązania i niezwykle ich wysoka wytrzymałość konieczna jest, na przykład, przy kotwieniu balustrad balkonowych i schodowych, drabinek przeciwpożarowych, konstrukcji pod reklamy, a nawet zwyczajnych słupków ogrodzeniowych czy wypadających drzwi i bram.

Cenną zaletą takiej zaprawy jest dobra przyczepność do podłoży mineralnych oraz wytrzymałość na ściskanie.

Do reperacji uszkodzonych słupów, powierzchni schodów, krawędzi płyt balkonowych i tarasów służy szybko twardniejąca zaprawa do interwencyjnych napraw betonu. Z tej zaprawy można też wykonać cała posadzkę tam, gdzie potrzebna jest wysoka wytrzymałość i krótki czas na wykonanie.

Do wykonywanie nowych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich, do miejscowych napraw i wyrównywania ścian i sufitów przeznaczona jest również specjalna zaprawa. Zawarte w niej związki chemiczne zapobiegają pękaniu powierzchni, a wysokiej klasy biały cement i wapno nadają jej czysty biały kolor. Ze względu na właściwości taka zaprawa stosowana jest przy naprawie tynków elewacyjnych (nawet w obiektach zabytkowych) stanowiąc dobre podłoże pod wszystkie farby elewacyjne.

Właścicielom domów nie zawsze wystarczają jedynie gładkie ściany, układają glazury, terakoty i kasetony. Ostateczny efekt może popsuć nieodpowiednio przygotowane podłoże – musi być nośne, czyste, no i oczywiście równe. Do tego celu służy zaprawa wyrównująca. Jest to gotowa mieszanka odpowiednio skomponowanych składników mineralnych. Można nią wypełniać też niewielkie ubytki w ścianach, a także stosować jako podkład pod płytki ceramiczne, tym samym oszczędzając na kleju do glazury. Nadaje się zarówno do mieszkań, jak i pomieszczeń przemysłowych.

Projekty domów nowoczesnych przewidują dobrą izolację termiczną i wentylacyjną nowobudowanych domów. Jednak w tych starych dużym problemem może okazać się nadmierne zawilgocenie murów. Duża chłonność podłoża powoduje, że na ścianach pozostają resztki czegoś, co w założeniu miało być, na przykład, klejem, a co bez trudu da się zmieść miotełką. Zaradzić może takim kłopotom specjalna emulsja gruntująca. Jest bardzo uniwersalna, może służyć jako podkład pod dowolny materiał wykończeniowy, impregnuje posadzki w piwnicach, przygotowuje podłoże pod wylewki samopoziomujące. Ma zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków, jest bezzapachowa i niepalna.

Oprócz emulsji na rynku znajduje się też wodoszczelna, elastyczna zaprawa przeznaczona do zabezpieczania przed wilgocią porowatych podłoży mineralnych. Używa się jej do uszczelniania piwnic, fundamentów, zbiorników wodnych.

I jeszcze wielofunkcyjna, niezwykle wydajna emulsja budowlana, polepszająca jakość betonów i zapraw budowlanych. Efektem stosowania jej jest poprawa konsystencji i znaczny wzrost wytrzymałości zapraw i zmniejszenie zużycia.

Tak, więc stosując wszystkie te nowoczesne materiały wykończeniowe stare domy jednorodzinne nabiorą blasku i zyskają na komforcie.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.