Księga wieczysta – prawny stan nieruchomości

12 października 2010 – 12:42

Ilekroć marzy się nam budowa domu ceny, z jakimi musimy się liczyć decydując się na takie przedsięwzięcie, skutecznie studzą nasz zapał i sprawiają, że jesteśmy w stanie odłożyć jego realizację na jakiś bliżej nieokreślony czas. W końcu jednak nadchodzi moment, w którym musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zamiast domu nie warto jest kupić mieszkania, a rynek wtórny nie ma atutów, których brak rynkowi pierwotnemu. I właśnie wtedy, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dalsi niż kiedykolwiek od decyzji o inauguracji budowy domu znajdujemy w sobie motywację, która sprawia, że nagle ruszamy do prac przygotowawczych.

ksiega wieczysta - prawo budowlane

ksiega wieczysta - prawo budowlane

Jeszcze zanim je rozpoczniemy powinniśmy skupić się na choćby pobieżnej analizie rynku nieruchomości w naszej okolicy, nie można bowiem powiedzieć, że w całej Polsce budowa domu jest bardziej opłacalna niż wejście w posiadanie gotowego już rozwiązania. Krajowy rynek nieruchomości charakteryzuje się przecież bardzo widocznym zróżnicowaniem, nie można mówić więc o tym, że zasady, które obowiązują w jednym województwie znajdują przełożenie na sytuację w innych regionach Polski. Wcale nie mniej istotne wydaje się również zapoznanie się z przepisami prawnymi. Gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym nie mamy już problemu z rozszyfrowaniem pojęć takich, jak księga wieczysta, czy też spółdzielnia mieszkaniowa, warto więc, abyśmy nabrali podobnych umiejętności i wówczas, gdy w naszych rozmowach zacznie dominować terminologia związana z budową domu jednorodzinnego.

Inna wskazówka, którą można z powodzeniem dać osobom przymierzającym się do budowy własnego domu, jest związana z umiejętnością zadawania pytań i udzielania na nie odpowiedzi. Decyzja o budowie własnego domu jest zbyt ważna, aby pozostawiać ją przypadkowi, jeżeli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy dążyć do ich rozstrzygnięcia jeszcze zanim wykupi8my grunt, na którym stanie nasz przyszły dom. Nie bójmy się przy tym poszukiwania odpowiedzi u różnych źródeł, nikt nie jest bowiem nieomylny i nikt nie ma monopolu naprawdę.

Jeżeli będziemy mieli na uwadze wszystkie te wskazówki, z pewnością wejdziemy w posiadanie domu, który będzie nas cieszył jeszcze przez długie lata, a my będziemy przekonani o tym, że decyzja o jego budowie była słuszna.

Tags: , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.