Elewacja domu – trwała wizytówka

25 grudnia 2010 – 16:18

Projekty domów to kompleksowa dokumentacja, składająca się z trzech części: architektonicznej z rysunkami, opisowej i instalacyjnej. W części opisowej znaleźć można informacje o zastosowanych materiałach, jakie przewidział architekt, zarówno do budowy, jak i wykończenia domu.

Proces adaptacji projektu umożliwia dostosowanie go do lokalnych warunków działki. Zmieniane są fundamenty, by w najlepszy sposób posadzić budynek na gruncie, architekt decyduje o budowie piwnic bądź rezygnacji z podpiwniczenia. Ważne jest także, by przystosować elewację budynku do strefy klimatycznej, w której domy jednorodzinne będą budowane. Nie wszystkie materiały elewacyjne nadają się na trudne czynniki atmosferyczne. Dobrym budulcem są fundamenty monolityczne.

Możemy więc zlecić architektowi zmianę elewacji budynku. Potrzebna będzie na to zgoda autora, która bezpłatnie dołączana jest do projektu.

Elewacja domu - trwała wizytówka

Należy pamiętać, że elewacja domu powinna być estetyczna i trwała, by stała się prawdziwą wizytówką gospodarzy. Najważniejsze jest jednak, by spełniała swoją podstawową funkcję, czyli chroniła ściany zewnętrzne i materiały izolacyjne przed czynnikami atmosferycznymi.

Wciąż najpopularniejszym materiałem elewacyjnym są tynki. Najczęściej są stosowane jako element ocieplenia ścian metodą lekką mokrą. Dają one nieograniczone możliwości kolorystyczne, bowiem niektóre z nich występują w szerokiej gamie barw, a pozostałe można dodatkowo pokryć farbą elewacyjną w dowolnym kolorze. Rodzaje tynków są różne, należy wybrać najodpowiedniejsze do technologii budowy i strefy, w jakiej leży działka budowlana. Są na przykład tynki elewacyjne odporne na zanieczyszczenia, które doskonale nadają się do centr dużych miast, gdzie smog i kurz uliczny często osiada na budynkach. Wszystkie jednak powinny być odporne na wilgoć, mrozoodporne i wytrzymałe.

Choć kolorystyka elewacji może być dowolna, odchodzi się już powoli od budynków w sztucznych kolorach różu czy seledynu. Projekty domów nowoczesnych nawiązują do naturalnych kolorów ziemi, popularny jest brąz czy beż. Nie tylko kolory, ale i materiały elewacyjne wykonane są z naturalnych surowców. Kamień, drewno czy ceramika coraz częściej zdobią domy jednorodzinne, nadając im naturalny, przyjazny środowisku charakter.

Elewacja domu z klinkieru charakteryzuje nowoczesne domy, natomiast naturalność jaką mają domy drewniane, podkreślona jest oblicówką z tego surowca. Klinkier czy kamień są ciężkimi materiałami, mającymi dobre właściwości termiczne, ale wymagają dość głębokich fundamentów. Natomiast bardzo lekkim i coraz popularniejszym materiałem na elewację jest siding. Ten popularny na Zachodzie i w USA materiał elewacyjny zdobywa coraz większe uznanie również w Polsce, dzięki swoim licznym zaletom. Jest bardzo prosty i szybki w budowie, jednocześnie zapewniając optymalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Wybór materiału na elewację zwykle należy do inwestora, jednak powinien on dobrze poznać zalety i wady każdego z nich, poradzić się specjalisty i zatrudnić fachową ekipę budowlaną, bo od tej decyzji zależy trwałość, wytrzymałość i ochrona budynku.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.