Domy z dachem płaskim

5 grudnia 2010 – 13:04

Dach płaski staje się znów popularny. Dotychczas kojarzył nam się albo z budynkami publicznymi, albo z brzydkimi domami, które pozostawiła po sobie poprzednia epoka. Dziś dach płaski wraca do łask, dzięki nowoczesnym technologiom jego budowa oraz możliwościom, jakie dają projekty domów.

Dach płaski ma zastosowanie głównie w domach piętrowych. Tam prezentuje się najokazalej i najlepiej pozwala wykorzystać powierzchnię użytkową ostatniej kondygnacji, dla której stanowi jednocześnie strop.

Domy jednorodzinne z dachem płaskim pozwalają na jak najlepsze wyeksponowanie elewacji domu. Dlatego tak ważne jest, by domy piętrowe miały ją estetyczną i oryginalną, by uniknąć smutnych, szarych „baranków czy korników”, które gdzieniegdzie stoją jeszcze przy ulicach. Elewacja domu wykonana jest najczęściej z tynku, klinkieru lub kamienia, choć to ostatnie rozwiązanie z uwagi na koszty budowy, stanowi zwykle tylko część dekoracyjną. Dach płaski pozwala na umiejscowienie nań anten telewizyjnych czy klimatyzatorów, co również ma wpływ na urok niezmąconej niczym elewacji.

Dach płaski ma kąt nachylenia poniżej 15 stopni. Dlatego trudno, by jego pokrycie stanowiła dachówka ceramiczna czy betonowa. Najczęściej stosuje się więc gont potumiczny czy papy termozgrzewalne, których jakość jest dziś znacznie lepsza.

Domy z dachem płaskim

Tak zwany stropodach wentylowany jest najczęstszym typem dachu płaskiego stosowanego w domach jednorodzinnych. Warstwy dachu, patrząc od dołu, to: płyta stropu, ocieplenie, izolacja przeciwwodna, pokrycie dachowe. Odwrotny układ warstw powoduje, że mamy do czynienia z dachem odwróconym, który często wykorzystywany jest do budowy taras czy ogrodów właśnie na dachu. Daje to niesamowity efekt i często jest jedyną możliwością na posiadanie ogródka w centrum wielkiego miasta, gdzie budynek stoi przy budynki, a działki są bardzo wąskie.

Aranżacja ogrodów na dachach może mieć dowolny styl, dopasowany tylko do naszego stylu życia, by nie zacząć hodować bardzo wymagających roślin, jeśli nie będziemy mieli czasu się nimi zająć. Domy piętrowe to najczęściej nowoczesne domy, warto również, by i ogród był trendy, a nie nawiązywał do urokliwych zagajników pełnych polnego kwiecia. Beton i szkło – to materiały najczęściej stosowane w architekturze ogrodowej. Do tego oczywiście zieleń krzewów czy kwiatów, ustawionych w prostych donicach.

Jeżeli planujemy na dachu płaskim zasadzić rośliny bezpośrednio w ziemi, powiedzmy o tym już architektowi adaptującemu nasze projekty domów. Być może konieczna będzie dodatkowa warstwa uszczelniająca czy wodochronna, może konstrukcja dachu wymagać będzie wzmocnienia. Takiego ogrodu w żadnym wypadku nie zakładajmy samodzielnie, bez poradzenia się specjalisty.

Zaletą domów z dachem płaskim, szczególnie tych wybudowanych w mieście, tuż przy chodniku jest to, że nie zamarzają na nich sople, zagrażające przechodniom. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o konieczności odśnieżania dachu. Najlepiej nie dopuścić do sytuacji, gdy dach płaski pokryty będzie kilkoma warstwami śniegu. Należy usuwać każdą nową warstwę. Na zimę warto dach pokryć deskami drewnianymi bądź obłożyć go folią budowlaną.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.