Cechy projektu energooszczędnego

13 października 2010 – 19:15

O energooszczędności mówi się wszędzie: w telewizji, w radiu, w sklepie z oświetleniem i u producentów okien. Architekci nie mówią, oni projektują domy jednorodzinne, które idealnie komponują się z ideą zdrowego, ekologicznego i taniego w użytkowaniu domu. Jednakże czy można posiadać dom energooszczędny, który zawiera takie pomieszczenie jak sauna?

Co oznaczają energooszczędne projekty domów? Czym się charakteryzują? Z jakich materiałów się je realizuje i jakie wykorzystują instalacje? Czy budowa domu to odpowiedni etap rozmyślań nad energooszczędnością?

Świadomość inwestorów o zaletach energooszczędności stale się podwyższa. Nie wydaje nam się już, że jest to wymysł bogaczy. Chcemy, by nasz dom jednorodzinny był zdrowy i bezpieczny, by ogrzewanie domu nie nadwyrężało naszego budżetu po każdym sezonie zimowym, wreszcie – by nasz dom był ekologiczny i jego użytkowanie jak najmniej inwazyjnie uderzało w środowisko.

Cechy projektu energooszczędnego

Cechy projektu energooszczędnego

Jeżeli marzy nam się projekt domu o standardzie energooszczędnym, musimy o nim pomyśleć już na etapie zakupu działki. Na działce powinny być wysokie drzewa, które ochronią budynek przed wiatrem. Działka budowlana powinna posiadać również naturalne nierówności, które pomogą nam postawić dom w taki sposób, by np. skarpa osłaniała jego północną stronę, a wgłębienie umożliwiało podpiwniczenie, jeżeli takie planujemy. Tu jednak należy pamiętać, że izolacja piwnic nie jest możliwa na każdym terenie. Jeżeli teren jest podmokły, zabezpieczenie piwnicy będzie bardzo kosztowne, a w przypadku braku właściwej hydroizolacji możemy narazić konstrukcję budynku na przedostawanie się wilgoci do środka. Poza tym koszt budowy domu, gdy wybieramy projekty domów podpiwniczonych, może być wyższy nawet o ok. 20%.

Jeżeli mamy taką możliwość, zrezygnujmy z budowy piwnicy, na rzecz dodatkowego budynku gospodarczego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystany projekt garażu do osłony termicznej budynku. W tym celu należy wybrać projekt domu, który garaż posiada w bryle budynku.

Bryła budynku energooszczędnego jest prosta i zwarta. Jeżeli zależy nam, by np. domy parterowe miały dużą powierzchnię użytkową, wybierajmy takie projekty domów, których powierzchnia ścian i dachów jest stosunkowo niewielka.

Jak usytuować dom jednorodzinny na działce? Warto, by plany domów rozmieszczone były na terenie jednym dłuższym bokiem skierowanym na stronę południową. Skierowanie domu na południe da najwięcej światła i ciepła naturalnego pomieszczeniu tam rozplanowanym. Powinien być więc to pokój, w którym spędzamy najwięcej czasu: pokój dzienny, salon z jadalnią czy nawet gabinet. Przeszklone ściany czy duże okna balkonowe na stronie południowej pomogą pozyskać jak najwięcej energii słonecznej.

Od strony północnej możemy zaś zaplanować pomieszczenia gospodarcze, schowki, spiżarnie, które nie wymagają dodatkowego doświetlenia czy pomieszczenia i często nie posiadają nawet okien. Inaczej jest z kuchnią, która dobrze jeżeli ma okno, ale skierowane ono może być także na stronę północną, gdyż w kuchni i tak jest najcieplej, dzięki pracom, które tam wykonujemy.

Sypialnia na poddaszu natomiast może być skierowana na wschód, nie powinna mieć okna wychodzącego na zachód.

Projekty domów zawierają również część instalacyjną. Żeby dom był określony energooszczędnym, powinien wykorzystywać odnawialne źródła energii do ocieplenia wnętrz. Spotykamy się zatem z instalacją kolektorów słonecznych, pompy ciepła, kotłów na paliwa ekologiczne, np. pelet. Odprowadzaniem ścieków zajmie się przydomowa oczyszczalnia ścieków, a pomieszczeniom zapewni komfort wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Rekuperator odzyskuje ciepło z wydalanego zużytego powietrza, dzięki czemu nie odnotowujemy niepotrzebnych strat energii.

Okna energooszczędne to kolejny produkt, który należy przemyśleć. Należy jednak pamiętać, że nawet trójwarstwowe szyby zespolone nie ochronią naszych pomieszczeń przed stratą ciepła, jeżeli stolarka okienna nie będzie właściwie zamontowana. Szczelne okna to podstawa energooszczędności, a komfort świeżego powietrza zapewnią nam – zamiast wietrzenia pomieszczeń przez otwieranie okien – zamontowane nawiewniki okienne.

Dom energooszczędny stawia na wysoką izolację termiczną. Oznacza to, że izolacja ma właściwości wyższe niż te, które nakładane są przez normy prawne. Przepisy się jednak stale zmieniają. Trzeba pamiętać, że od 2021 wszystkie istniejące projekty domów jednorodzinnych będą musiały spełniać chociażby podstawy energooszczędności, a nowo budowane obiekty – wyższe jej standardy. Warto zatem już dziś przemyśleć budowę domu energooszczędnego, traktując go jako inwestycję w przyszłość i lepsze jutro dla naszej planety.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Sorry, comments for this entry are closed at this time.